تولید ملی

تولید ملی

اگر نگاهی کوتاه به آمار واردات و صادرات و همچنین میزان توسعه یافتگی بیش از 300 کشور در جهان بیاندازید متوجه خواهید داشت تنها تعداد انگشت شماری از کشورهای جهان در حال تامین کالاها ،خدمات و اجناس و همچنین مواد اولیه ی بیش از 290 کشور دیگر هستند.به نظر شما چرا این 290 کشور جهان همگی وارد کننده و فقط 10 کشور صادرکننده محسوب می شوند؟ آیا این 290 کشور هیچ معدن ،نیروی انسانی کافی و یا کارخانه و صنایع تولیدی ندارند؟پاسخ سوال بسیار بدیهی و مشخص است؛ قدرت اقتصادی 10 کشور مذکور صادرکننده به علت توسعه یافته بودن صنایع آن ها بسیار قدرتمندتر از اقتصاد سایر کشورهاست.این 10 کشور توانسته اند ابتدا با حمایت کامل از تولیدکننده های داخلی و صنایع کوچک و بزرگ خود علاوه بر تامین مواد اولیه و کالا و اجناس و خدمات مردم کشورهای خود ، نیاز سایر کشورها را نیز تامین نمایند.

پس در وهله ی اول به این نتیجه ی مهم دست پیدا می کنیم که تمام صنایع و مجموعه باید در قدم اول توسط دولت ها حمایت شوند.خب به همین علت است که طی سال های اخیر در کشورمان نیز شعار سالانه ی کشور به موضوعات تولید ملی و یا رونق اقتصادی بومی تعلق گرفته است.

به نظر شما فواید تولید ملی چیست ؟ به نظر شما آیا بهتر نیست کشورها همیشه وارد کننده باشند و اجازه دهند دیگر کشورها نیاز آن ها را تامین کنند ؟

دو فایده ی اصلی تولید ملی :

  1. ایجاد اقتصاد مقاومتی و مقاوم

همانطور که می دانید کشورمان طی 40 سال اخیر با سخت ترین تحریم های اقتصادی از طرف آمریکا و برخی کشورهای اروپایی دست به گریبان است.در این شرایط ، این تحریم ها ایجاب می کند که کشورمان بتواند نیاز خودش را خود تولید کند و نیاز به بیگانگان را به حداقل برساند .در آن صورت است که می توان انتظار داشت هرگز تحریم ها و فشارهای اقتصادی خارجی بر اقتصاد کشورمان ، موجبات فشار معیشتی بر زندگی مردم کشور نداشته باشد پس در این مواقع بحرانی بهتر است هرچه قدرتمندتر در جهت ایجاد یک اقتصاد درون زای مقاومتی و بومی تلاش کرد.

2.افزایش مشاغل و رفع معضل بیکاری

یکی از بدترین مشکلات جوانان مشکل بیکاری است چرا که این عامل می تواند زمینه ی مسائل و ناهنجاری های دیگری در کشور باشد.از جمله ی آن ها می توان به اعتیاد ، قاچاق ، روی آوردن به مشاغل کاذب و … اشاره نمود. ضمنا با حل مشکل بیکاری طبیعتا می توانیم انتظار افزایش میزان ازدواج ها ،به واسطه ی آن افزایش زاد و ولد و نهایتا سرزندگی و شاداب تر شدن و آبادانی بیشتر سرزمینمان را داشته باشیم. در صورتی که یک اقتصاد فعال و با نگاهی به ظرفیت های انسانی درونی و بومی داشته باشیم می توانیم این مشکل بسیار خطرناک جامعه را برطرف نماییم.

حرف آخر

ما در “گروه صنعتی تابان عرش ایرانیان” در تلاشیم با ایجاد شرایط و محیط رشد و حرکت صنایع و کارخانه ها و تولیدی ها به سمت خودکفایی و در نتیجه ی آن کارآفرینی و کمک به رشد اقتصاد مقاومتی و رفع مشکلات جوانان گام های مهمی برداریم.